PRVÉ BASKETBALOVÉ KRÔČIKY

Nie je tajomstvom, že v Košiciach začala od nového kalendárneho roka fungovať minibasketbalová liga základných škôl. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď záujem pripojiť sa do tohto pilotného projektu prejavilo až 12 ZŠ. Organizátorov následne čakala milá, no náročná povinnosť skoordinovať časy a možnosti jednotlivých škôl aby sa mohlo od papierov prejsť na skutočný „basketbal“. Prvé kolo sa rozdelilo na dve skupiny. Prvá časť prvého kola sa odohrala už 6.2.2015 v priestoroch telocvične na Medickej ulici. V tejto časti prijali naše pozvanie školy ZŠ Čaňa I (chlapci), ZŠ Jenisejská (mix), ZŠ Staničná (chlapci), ZŠ Šaca (dievčatá) a ZŠ Krosnianska (chlapci). V druhej časti prvého kola sme boli hosťami na ZŠ Krosnianskej 4. Táto časť sa konala dnes 12.3.2015 za účasti ZŠ Krosnianskej (dievčatá), ZŠ Čaňa II (chlapci), ZŠ Užhorodská (dievčatá), ZŠ Drábova (dievčatá) a ZŠ Staničná (dievčatá).

Deti s radosťou vymenili dopoludňajšie sedenie v školských laviciach za telocvičňu, hru a športové zápolenie. Dovedna sa dnes podarilo do tajov basketbalu vtiahnuť okolo 70 detí, ktoré sa navzájom skonfrontovali systémom každý s každým. Celkovo sa v telocvični na Krosnianskej 4 odohralo 10 zápasov.

100_3046

Tento turnaj v podstate formoval prvé krôčiky basketbalovej kariéry dieťaťa. Na ihrisku bolo vidieť nesmiernu radosť a nasadenie. Na iskrivé pohľady detí pri dosiahnutí koša asi nezabudne nik z nás. Nebolo dôležité vyhrať, ale hrať a o tom nás deti svojou úprimnosťou a nespútanou radosťou z hry presviedčali každou jednou minútou, nielen na ihrisku. Už teraz sa nesmierne všetci tešíme na ďalšie kolá, ktoré nám už klopú v dohľadnom čase na dvere.
„Z projektu máme nesmiernu radosť a tá je o to väčšia, že sa nám po rokoch podarilo do jednotnej veci spojiť viaceré kluby pôsobiace v meste aj mimo neho. Sme radi, že pilotný projekt oslovil a našiel vzájomnú myšlienku v kluboch Young Angels Košice, BK SOŠŽ Cassovia Košice, Tydam UPJŠ Košice, ŠŠK UNION PRESS Košice, ŠBK Galaxy Čaňa. Samozrejme, že ešte nie je všetko v poriadku, no vzájomnou komunikáciou a toleranciou sa v budúcnosti určite posunieme ďalej“, uviedol R. Dvorščák.

Tak ako vždy veľká vďaka patrí všetkým školám, ktoré sa doteraz zúčastnili a tešíme sa aj na tie, ktoré sa z rôznych dôvodov ešte nemohli zapojiť. Veľká vďaka patrí našim podporovateľom z občianského združenia Zober loptu nie drogy a z občianského združenia Vráťme deťom šport do Košíc. Nesmieme zabudnúť na našich obetavých trénerov a samozrejme, najväčšia vďaka patrí rodičom, ktorí našli zmysel priviesť deti k športu. Určite sa im to časom mnohonásobne vráti.

Fotografie zo zápasov nájdete TU

Publikované: 12.03.2015 Autor: Radko Dvorščák

Jazyková korektúra: Katarína a Monika Mihalikové